// RESULTS 2016

Dance Life Unite
Hip Hop Trio – Brylie, Eliza, Sam 3rd Place 12/u Trio section
Maddie Bulgin – Highly Commended -14/u Contemporary SR
Claire Rich – Highly Commended – 16/u Jazz SR
Hip Hop Crew – 1st Place – Open Age
Contemporary Troupe – Highly Commended – 16/u Contemporary Section

Northern Beaches Eisteddfod
Annaliese Hall – 1st Place – 15/o Hip Hop Solo SR

NorthWest Dance Stars Eisteddfod
Lyrical Troupe – Highly Commended – 14/u Lyrical Section
Contemporary Troupe – Highly Commended – Open Age Contemporary Section
Hip Hop Crew – 2nd Place – Open Age Hip Hop Section

Extreme Eisteddfod
Contemporary Troupe- Highly Commended – 16/u Contemporary Section
Hip Hop Crew – Highly Commended – 16/u Hip Hop Section
Annaliese Hall – 1st Place – 15/o Hip Hop Solo SR
Lyrical Trio – Claire, Maddie, Tash – 2nd Place – Open Lyrical Section
Hip Hop Trio – Bylie, Eliza, Sam – Highly Commended – 12/u Hip Hop Section

ATOD NSW Scholarship
Lola Redwood – 3rd Place -Intermediate Section

City of Sydney
Jazz Troupe – Highly Commended – 14/u Small Troupe

Ryde Eisteddfod
Lyrical Troupe – 2nd Place 14/u Lyrical Troupe
Hip Hop Crew – 2nd Place Open Hip Hop Troupes
Lyrical Trio – Claire, Maddie, Tash – 1st Place – Open Duo/Trio Any Style
Annaliese Hall – 1st Place – Open Hip Hop Solo SR
Jazz Troupe – Highly Commended – 14/u Jazz Troupe

The Hills Dance Spectacular
Lyrical Troupe – 3rd Place – 14/u Lyrical Troupe
Hip Hop Crew – 2nd Place – 16/u Hip Hop Section
Annaliese Hall – 1st Place – 15/o Hip Hop Solo SR
Claire Rich – 2nd Place – 15/o Jazz Solo SR
Maddie Bulgin – Highly Commended – 14/u Contemporary Solo SR
Jazz Duo – Kate & Kennedy – 1st Place – 14/u Jazz Duo/Trio Section
Lyrical Trio – 1st Place – 15/o Lyrical Duo/Trio Section

Dance Universe
Contemporary Troupe – 2nd Place – 15/o Contemporary Troupe Section
Hip Hop Crew – 3rd Place – 15/o Hip Hop Troupe Section
Lyrical Troupe – Highly Commended – 14/u Lyrical Troupe Section

Dance Royale
Claire Rich – 1st Place – Jazz Upcoming 16 yrs
Jazz Duo – Kate/Kennedy 1st Place – 14/u Jazz Duo/Trio Section
Lyrical Trio – 2nd Place – 16/u Duo/Trio Section
Maddie Bulgin – 3rd Place – 14 yrs Contemporary upcoming
Contemporary Troupe – 3rd Place – 16/u Contemporary Upcoming
Hip Hop Crew – 3rd Place – Open Age Hip Hop Upcoming
Siobhan Lynch – Highly Commended – 16 yrs Contemporary Open

Ultimate Dance Eisteddfod Manly
Jazz Duo – Kate/Kennedy 1st Place – 14/u Jazz Duo/Trio
Lyrical Trio – 2nd Place – 15/o Lyrical Duo/Trio
Claire Rich – 2nd Place – 15/o Jazz Pre Open

In-Sight Contemporary Clash
Contemporary Troupe – 1st Place – 16/u Small Groups
Lyrical Trio – 2nd Place – 16/u Small Groups
Annaliese Hall – 2nd Place – 16/u Improv Section
Claire Rich – 2nd Place – 16/u Self Choregraphy
Siobhan Lynch – Top 5 through to scholarship – 16 yrs Contemporary Solo

Evolution Dance Eisteddfod
Contemporary Troupe – 1st Place – 16/u Contemporary Group
Hip Hop Crew – 1st place – 16/u Hip Hop Group
Jazz Troupe- 2nd Place – 14/u Jazz Group
Lyrical Troupe – 2nd Place – 14/u Lyrical Group
Annaliese Hall – 1st Place – Hip Hop Open Age
Siobhan Lynch – 3rd Place – 15 yrs Contemporary Open
Jazz Duo – 3rd Place – 14/u Jazz Duo/Trio
Lyrical Trio – 3rd Place – 16/u Lyrical Duo/Trio